شیشه سکوریت چیه ؟

شیشه سکوریت چیه ؟

شیشه های ایمنی که توی ایران به شیشه سکوریت معروف شده جایگزین شیشه های معمولی که با یه ضربه میشکنه شده و این شیشه های سکوریت بوجودا.مده که در برابر ضربه مقاومت بالایی داره و حتی در برابر برخی از گلوله ها ،ولی این نوع شیشه خیلی با شیشه های ضدگلوله فرق داره و فقط بعضی از اون ها توانایی مقاومت در برابر ضربه رو داره.

روش ساخت شیشه سکوریت ؟

در ساخت شیشه سکوریت از روش حرارت دهی استفاده میشه که اول ابعاد برش داده میشه و چون بعد از حرارت دهی شیشه ها به حدی سفت و مقاوم میشه که نمیشه برش یا سوراخ کاری انجام داد و بعد از برش شیشه لبه های تیز به وسیله سنگ دایموند صیقل داده میشه و درون کوره های 700 درجه ایی حرارت میبینه و بعد از اینکه شیشه ها در آستانه ذوب شدن قرار می گیرند اون هارو از کوره خارج و بلافاصله سرد میکنند ،در این فرآیند سطوح خارجی شیشه نسبت به سطوح داخلی زودتر سرد میشه که این امر موجب افزایش مقاومت شیشه میشه ....

میزان مقاومت شیشه های سکوریت ؟

حالا که میدونیم شیشه های سکوریت چجوری ساخته میشه باید اینو هم بدونیم که میزان مقاومتشون چطوریه؟

سیسه سکوریت فقط از لحاظ مکانیکی مقاوم میشه وسایر خصوصیات مثل نقطه ذوب ،ترکیب شیمیایی ،ضریب انبساط و غیره بدون تغییر باقی میمونه (منظور از مقاومت مکانیکی همون ضدضربه بودن).

شیشه های سکوریت نسبت به نسبت به نمونه های معمولی 4 الی 5 برابر در برابر ضربه مقاومند و به همین دلیل که قیمت از شیشه های معمولی بیشتره البته این بدان معناست که 

هرلحظه ممکنه در برابر ضربه و تغییرات آب وهوایی مقاومت کرده و در صورت شکستن تبدیل به تکه های ریز میشن که این امر خسارت جانی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

انواع شیشه های سکوریت 

الف ) شیشه های حرارت دیده 

ب ) لمینت 

 

الف ) شیشه های حرارت دیده 

نحوه ساخت این شیشه را در متون بالا توضیح دادم براتون ،اما باید با ویژگی های این نوع شیشه ها آشنا شویم .اصلی ترین مزیت امنیت فوق العاده آن ها هنگام شکستن و وقتی شکسته شد تکه تکه شده و هیج آسیبی به افراد نمیزنه واین شیشه ها در مناطق زلزله خیز ،فروشگا ه ها و خودروها استفاده میشه .

ب ) لمینت 

شیشه های لمینت توسط یک لایه پلاستیک بادوام به نام های pvb  و پولی وینیل که بین دوقاب شیشه ایی قرار میگیره ساخته شده این ترکیبات با شیشه ها چفت شده و مقاومت آن هارا به طور قابل ملاحظه ایی افزایش میده .یکی از جنبه های مهم این شیشه ها اینه که امکان اضافه کردن لایه های بیشتر و pvb  وجود داره و به گونه ایی که میتوان ضخامت آن ها را به 5 سانتی متر رساند و آن ها را نزدیک به استاندارد شیشه های ضدگلوله کرد .

;

میخواهید از ما بیشتر بدانید ؟

درباره خزر جام